Що Таке Пульпіт?

пульпіт Блог
больові відчуття при пульпіті

Усередині внутрішньої частини кожного зуба знаходиться область, звана пульпою. Пульпа містить кровоносні судини, нервові тканини що відповідають за живлення дентину та чутливість. Пульпіт – це запалльний процес, що викликається найчачтіше бактеріальним впливом внаслідок глибокого карієсу, рідше травмами зубів. Він може статися в одному або декількох зубах.

Пульпіт класифікація – форми захворювання.

Загалом можна виділити два типи пульпіту: оборотний і незворотній.

Зворотні форми пульпіту

Зворотний пульпіт відноситься до випадків, коли запалення є м’яким, а пульпа зуба залишається досить здоровою для збереження. В такому випадку пульпіт лікується консервативними методами, що дозволяють зберегти життєздатність пульпи. До даних форм пульпіту відносяться: гіперемія пульпи та гострий обмежений пульпіт.

Зворотні форми пульпіту вимагає ранньої діагностики та негайного лікування, в іншому випадку він неодмінно прогресує у незворотні форми.

Незворотні форми пульпіту

Незворотний пульпіт виникає, коли запалення прогресує. В такому випадку симптоми, такі як біль, є серйозними, і пульпа не може бути збережена. Сюди відносяться: гострий дифузний пульпіт, гострий гнійний пульпіт та усі хронічні форми пульпіту.

Незворотний пульпіт може призвести до ускладнення, та поширення інфекції за межі порожнини зуба, викликаючи периапикальний абсцес. Ця інфекція розвивається в корені зуба, де вона викликає утворення кишені гною. Якщо не лікувати, інфекція може поширитися на інші частини тіла, такі як нососові та щелепні пазухи, а згодом викликати ураження тканин мозку.

Пульпіт – які симптоми?

Обидва типи пульпіту викликають неприємну, самовільну, ниючу або гостру біль. Хоча больові відчуття, викликані оборотним пульпітом, можуть бути більш м’якими і виникати тільки під час їжі. Біль, пов’язана з незворотнім пульпітом, зазвичай сильна і виникає протягом дня і ночі.

Інші симптоми обох форм пульпіту включають:

  • запалення
  • чутливість до гарячої та холодної їжі
  • чутливість до дуже солодкої їжі

Незворотний пульпіт може включати додаткові симптоми інфекції, такі як:

  • лихоманка
  • збільшення та болючість підщелепних лімфатичних вузлів
  • неприємний присмак у роті

Які причини пульпіту?

причини пульпіту

В здоровому зубі шари емалі і дентину захищають пульпу від інфекції. Пульпіт виникає, коли ці захисні шари скомпрометовані, дозволяючи бактеріям потрапити в пульпу, викликаючи набряк. Пульпа залишається в пастці всередині стінок зуба, тому набряк викликає тиск і біль, а також сприяє розвитку інфекції.

Шари емалі та дентину можуть бути пошкоджені з різних причин, наприклад:

  • карієс або інші патології, що викликають ерозію тканин зуба;
  • травми;
  • перелом зуба, який оголює пульпу
  • хронічна травма, викликана стоматологічними проблемами, такими як неправильний прикус або бруксизм;

Які фактори ризику?

Все, що збільшує ризик карієсу, наприклад проживання в зоні з низьким вмістом фтору у воді. Або наявність певних захворювань, таких як діабет, може збільшити ризик пульпіту.

Діти та літні люди можуть також піддаватися підвищеному ризику, але це багато в чому визначається якістю стоматологічної допомоги та гігієни порожнини рота, звичкам.

Звички способу життя можуть також збільшити ризик для пульпіту, включаючи:

  • погані звички гігієни порожнини рота, такі як відмова від чищення зубів після їжі, не відвідування стоматолога для регулярних оглядів;
  • харчування дієтою з високим вмістом цукру або споживання продуктів і напоїв, що сприяють карієсу, таких як рафіновані вуглеводи
  • маючи професію або хобі, яке збільшує ризик травм зубів, наприклад, бокс або хокей
  • хронічний бруксизм

Пульпіт Діагностика

Пульпіт, як правило, діагностується лікарем-стоматологом. Ваш стоматолог огляне ротову порожнину. Він може направити вас на один або кілька рентгенівських обстежень, щоб визначити ступінь
прогресування карієсу і запалення.

Тест чутливості може бути зроблений, щоб побачити, якщо ви відчуваєте біль або дискомфорт, коли зуб входить в контакт з тепловими, холодовими або солодкими подразниками. Ступінь і тривалість вашої реакції на подразнення можуть допомогти стоматологу вирішити, чи була порушена вся або тільки частина пульпи.

Додатковий тест перкусії зуба, вистукування по поверхні ураженого зуба, може допомогти вашому дантисту визначити розмір запалення.

Ваш стоматолог може також проаналізувати, на скільки пульпа зуба пошкоджена використовуючи електричний тестер пульпи. Цей інструмент поставляє малесенький, електричний заряд до пульпи зуба. Якщо ви в змозі відчути цей заряд, пульпа вашого зуба, як і раніше вважається життєздатною, і пульпіт, швидше за все, оборотний.

Лікування пульпіту

лікування пульпіту

Методи лікування варіюються в залежності від того чи пульпіт є оборотним або незворотним.

Якщо у вас зворотній пульпіт, лікування причини запалення повинно вирішити ваші симптоми. Наприклад, якщо у вас є глибока каріозна порожнина, пломбування та протизапальна терапія повинні цілком усунути проблему.

Якщо у вас незворотний пульпіт, ваш стоматолог може порекомендувати вам звернутися до фахівця, наприклад ендодонтиста. Ваш зуб може бути збережений за допомогою процедури, яка називається екстирпація пульпи. Це перша частина лікування кореневого каналу. Під час пульпектомії пульпа видаляється, але інша частина зуба залишається неушкодженою. Після видалення пульпи порожнисту область всередині зуба дезінфікують, заповнюють і герметизують.

У деяких випадках необхідно видалити весь зуб. Видалення зуба може бути рекомендовано, якщо ваш зуб знищений і не може бути збережений, оскільки несе загрозу подальших ускладнень та можливість інфікування кісткової тканини щелеп.

Після пульпектомії або видалення зуба повідомте свого хірурга, якщо у вас виникли будь-які з цих симптомів:

  • сильний біль, або біль, яка посилюється
  • набряк всередині або зовні рота
  • відчуття тиску
  • повторення або продовження ваших початкових симптомів

Знеболювання при лікуванні пульпіту

Знеболювання, для тимчасового усунення симптомів, зазвичай проводиться нестероїдними протизапальними (НПЗП) препаратами. Вони забезпечують полегшення від болю і запалення. Під час процедури лікування (екстирпації пульпи) використовуються анестетики місцевої дії.

Профілактика пульпіту

Пульпіту часто можна уникнути, практикуючи хорошу гігієну порожнини рота і регулярно відвідуючи стоматолога. Скорочення або усунення споживання солодощів, таких як цукрова Кола, торт і цукерки, також може допомогти.

Якщо ви маєте бруксизм, то захисні капи можуть допомогти захистити тверду поверхню зубів від стирання та травм.

Прогноз при пульпіті

Зверніться до стоматолога, якщо помітите зубний біль. Якщо у вас пульпіт, його раннє лікування може допомогти запобігти більш небезпечним ускладненням, таким як періодонтит чи періостит.

[Total: 1    Average: 5/5]

Також читайте

Rate article
Call Now Button