Брекети – використовуються для більш ефективного лікування і покликані виправити ситуацію будь-якої складності. Це ряд акуратних замочків приклеєних до поверхні зубів і з’єднаних між собою тонкою дугою. Брекети можуть кріпитися до зовнішньої сторони зубів-вестибулярні, і до внутрішньої – лінгвальні. Брекет-система підбирається індивідуально і потребує постійного коригування та налаштування протягом усього курсу лікування.
Етапи лікування брекетами
Перш ніж почати лікування, потрібно визначитися з типом брекет-системи. Самий старий, перевірений і недорогий спосіб виправлення прикусу – це установка металевих брекетів, сучасний дизайн яких зовсім не є громіздким і не приносить особливого дискомфорту при носінні.
Більш інноваційний, але й більш дорогий варіант – це виправлення дефектів зубного ряду естетичними брекетами, які виготовляються з кристалічного сапфіра або прозорої кераміки. Кераміка, на відміну від блискучого на світлі сапфіра, підлаштовується під природний колір емалі, залишаючись максимально непомітною. Для тих, хто в силу специфіки своєї роботи не може дозволити собі носити брекети або просто не хоче, щоб оточуючі знали про процесі лікування брекетами, існують спеціальні лінгвальні системи, які кріпляться на внутрішню сторону зубів.
Діагностика
Перш, ніж починати ортодонтичне лікування брекетами, необхідно провести терапевтичну та пародонтологічну підготовку ротової порожнини та остаточно переконатися, що зуби і ясна здорові, і готові до впливу ортодонтичних апаратів. Лише після цього можна звертатися до лікаря-ортодонта для проведення діагностики та складання плану лікування. Діагностичний етап, як правило, включає в себе кілька послідовних операцій:
- виготовлення рентгенівських знімків зубних рядів-ортопантомограми, телерентгенограми;
- виготовлення фотографій обличчя і зубів;
- створення відбитків і зліпків зубів;
- дослідження в артикуляторі.
Кожен випадок індивідуальний, і в залежності від патології може знадобитися консультація терапевта, хірурга, ортопеда або імплантолога. У складних ситуаціях на діагностику і складання плану лікування може піти 1-2 тижні, в простих-досить пари годин.
Що таке лінгвальні брекети?
Лінгвальні брекет системи – це тип брекетів, котрі фіксуються з язикової сторони зубної поверхні. Таким чином вони практично непомітні та не псують естетику посмішки.
Це найсучасніша ортодонтична система, вона дорожча і трудомістка. Установка системи спочатку проводиться на гіпсовому зліпку і згодом переноситься на зуби пацієнта вже в зібраному вигляді. Використовуються різні технології, як приклад: STB-Braces – низько-профільні безлігатурні брекети.
Вестибулярні брекет системи
Вестибулярні брекети – найдоступніший і найпопулярніший вид брекетів. Залежно від власного смаку Ви можете підібрати брекети практично з будь-якого матеріалу: металеві, керамічні, сапфірові, пластикові, золоті. Сапфірові та керамічні брекети, завдяки світлому відтінку найменш помітні оточуючим.
Скільки часу потрібно носити брекет-систему?
Потрібно розуміти, що лікування брекетами – процес копіткий і повільний. Які б брекети ви не поставили, зуби не можуть рухатися швидше, ніж на 1 мм в місяць. При наявності незначних косметичних дефектів лікування може тривати від декількох місяців до року, проте в таких випадках люди рідко вдаються до допомоги лікаря-ортодонта.
Зазвичай до фахівця йдуть в разі більш виражених змін прикусу, які вимагають повноцінної корекції терміном 1,5-2 роки. При цьому іноді буває показано хірургічне втручання (наприклад, видалення здорових зубів для розширення зубного ряду), що є нормальним при ортодонтичному лікуванні – цього не варто боятися. Таким чином, терміни лікування залежать не від обраної брекет-системи, а від клінічної картини і професіоналізму лікаря.
Порівняння брекет систем:
Вид брекетів |
Ефективність | Естетичність | Зручність носіння | Ціна |
Пластикові | + – | + + | + – | + – |
Металеві | + + | – – | – – | + + |
Керамічні | + + | + + | + – | + – |
Сапфірові | + + | + + | + + | – – |
Лінгвальні | + + | + + | + + | – – |
Зняття брекетів
Зняття брекетів проводиться не відразу. На підготовчому етапі встановлюються непомітні незнімні ретейнери – спеціальні утримуючі дротики, які кріпляться на внутрішню поверхню верхніх і нижніх передніх зубів. Через пару днів можна знімати самі брекети. Безпосередньо зняття брекетів займає небагато часу, набагато більше буде потрібно на те, щоб видалити залишки клею. Деякі види недорогих сапфірових брекетів поводяться непередбачувано в момент зняття і можуть розкришитися прямо під інструментом. В такому випадку залишки потрібно буде спилювати Бор-машиною, що не дуже корисно для емалі.
Скільки коштують брекети різних типів?
Брекет-системи можна розбити на два великих типи: лінгвальні і вестибулярні. Установка лінгвальної системи вимагає більш високої кваліфікації лікаря, більшого часу на кожного пацієнта та індивідуального підходу до нього, додаткових інструментів і витратних матеріалів. Тому дана послуга коштує на порядок дорожче, ніж лікування за допомогою вестибулярних брекетів. Вестибулярні системи пропонуються в декількох цінових категоріях. Так, лікування керамічними або сапфірові брекети завжди коштує дорожче, ніж металевими, зважаючи на їх естетичного переваги.
Лінгвальні брекети – ціни
Цей вид брекет-систем ще називають невидимими, оскільки брекети приклеюються до внутрішньої сторони зубів. Їх зазвичай вибирають «публічні люди.
Золоті брекети. Стоматологічний золотий сплав, з якого виготовляються брекети, не викликає алергії і дозволяє досягти мінімальної товщини виробу. Вже через пару тижнів пацієнт перестає відчувати брекет-систему в роті. Наприклад, для золотих лінгвальних брекет-систем Incognito компанії 3М кожен брекет виготовляється в Німеччині індивідуально для кожного пацієнта і на високоточному обладнанні. Ціна лінгвальної брекет-системи Incognito з установкою, обслуговуванням і зняттям обходиться мінімум в 3000 USD на обидві щелепи. Вартість обумовлена не стільки ціною золотовмісних сплаву, скільки повною індвидуалізацією системи.
Металеві брекети. Більш бюджетні, але менш зручні лінгвальні брекет-системи. У перші дні після установки можливі великі мікротравми мови, а також порушення дикції. Одними з найпопулярніших є системи STB виробництва американської компанії Ormco. Металеві брекети універсальні, створюються за шаблонним розмірами, за рахунок цього нижче і ціна: з установкою можна укластися в суму від 1000 USD, з лікуванням — 1500 USD.
Вестибулярні брекети – ціни
Брекети встановлюються із зовнішнього боку зубів, що не завжди виглядає красиво. Виробники сучасних вестибулярних брекет-систем намагаються зробити їх найменш помітними на зубах, щоб підвищити психологічний комфорт пацієнтів.
Керамічні та сапфірові брекети. Гладкі брекети мініатюрних розмірів, по міцності трохи поступаються металевим. Варто з обережністю вибирати виробника сапфірових систем — деякі брекети цього типу можуть кришитися при знятті. Це неприємно і може привести до пошкодження емалі. Керамічні брекети, особливо з запрограмованим для зняття пазом на звороті, менш схильні до таких проблем, а коштують не набагато дорожче. Ціна лікування з допомогою сапфірових брекетів стартує від 1300 USD, керамічних (самолігуючих) — від 1500 USD.
Металеві брекети. Класичний, перевірений часом варіант для довгострокового або складного лікування, але найменш естетичний. Вартість установки брекет-системи і лікування – від 1000 USD на обидві щелепи.
Пластикові брекети. Якщо випадок нескладний, можна поставити пластикові брекети, ціна на які зовсім невелика. Вони чутливі до харчових барвників, легко втрачають первинний зовнішній вигляд, недовговічні, але для короткострокового курсу лікування цілком прийнятні. Вартість їх — від 400 USD.