Чищення зубів — це гігієнічна процедура спрямована на очищення поверхні зубів від залишків їжі та м’якого нальоту. Необхідність такої щоденної гігієнічної процедури доведена численними дослідженнями. За допомогою даного методу профілактики та регулярного огляду в лікаря-стоматолога більшості європейських країн вдалось практично подолати каріес. Якщо в Україні карієсом уражено близько 90% населення, то в Фінляндії в кілька разів менше. Таємниця такого успіху закладена в ранній профілактиці каріозного ураження. В більшості випадків каріес виявляють ще на дуже ранніх стадіях коли лікування є малоінвазивним та високоефективним. А все завдяк тому, що мешканці розвинутих країн добре знають, як правильно чистити зуби та регулярно відвідують стоматолога.
Чому потрібно чистити зуби?
Особливість найтвердішої тканини організму – емалі полягає в здатності до демінералізації та ремінералізації. Що це означає? Процес демінералізації, по народному розм’якшення, відбувається під впливом кислого середовища. Тоді з твердих тканин вимивається кальцій та фтор. А процес ремінералізації – насичення, це коли тканини наповнюються іонами кальцію і фтору та зміцнюються. Кисле середовище у ротовій порожнині утворюється вкрай рідко. А от в зубному нальоті, де бактерії виділяють кислоту для розщеплення залишків їжі – фактично постійно. Хоча б одноразове чищення зубів дозволяє зняти з поверхні твердих тканин бактеріальну бляшку під якою утворюється кислотне середовище, яке сприяє демінералізації тканин зуба. Останні ж під впливом ротової рідини здатні до відновлення та ремінераліхації. Таким чином, почистивши зуби, хоча б один раз на день, а краще двічі, ми значно зменшуємо ризики виникнення каріесу та його ускладнень.
Що потрібно для правильної чистки зубів?
У стандартний набір входять наступні засоби – зубна щітка і паста, флоси і ополіскувач для порожнини рота. Користуватися ними варто щоденно, вранці та ввечері. Для осіб із захворюваннями пародонта, з встановленими брекетами або знімними зубними протезами, слід до основного набору додати наступне:
- монопучкова щітка,
- йоржики,
- суперфлос,
- іригатор,
- спеціальна щітка для брекетів
Окрім інструментів та засобів для чищення зубів, потрібно також мати базові навики правильної чистки зубів. На жаль, просто хаотично водити щіткою по поверхні зубів малоефективно. Власне у незнанні методики чищення полягає найбільша проблема гігієни ротової порожнини.
Як правильно чистити зуби – методика:
- Для чищення зовнішньої поверхні зубів необхідно розташувати головку зубної щітки під кутом 45° і проводити вимітаючі рухи від ясен.
- Внутрішні поверхні жувальних зубів очищають короткими вимітаючими і круговими рухами, розташовуючи щітку під кутом до зуба.
- При чищенні внутрішньої поверхні передніх зубів необхідно розташовувати зубну щітку вертикально і проводити рухи від ясен до ріжучого краю зуба.
- Жувальні поверхні зубів очищають рухами вперед-назад, при цьому зубну щітку розташовують горизонтально.
- Масаж ясен виробляють круговими рухами щітки з захопленням зубів і ясен при зімкнутих щелепах.

Якщо виконувати під час чищення зубів усі описані і зображені на малюнках вище пункти, то зможете похизуватись відмінною гігієною ротової порожнини.
Скільки часу треба чистити зуби?
Існують міфи, що мовляв зуби потрібно чистити довго, часом навіть зустрічається інформація про 10-15 хвилин на день, однак це помилка.
Достатньо витрачати не більше 6 хвилин (2 рази по 3 хвилини) в день, і Ви надовго збережете свої зуби міцними та здоровими.
Коли потрібно чистити зуби?
Приділяйте одній гігієнічній процедурі не менше 3 хв. А от стосовно часу, то краще чистити зуби 2 рази на день:
- після сніданку
- перед сном.
Ввечері рекомендуємо окрім звичної щітки використовувати ще й зубну нитку – флос. З її допомогою можна вичистити важкодоступні місця між зубами, під яснами. Також флос відіграє важливу роль для самодіагностики. Якщо, коли ви проводите флосом по поверхні зуба виникає відчуття, ніби нитка за щось зачіпилась, значить є висока ймовірність карієсу на контактних поверхнях. Небезпека такої локалізації каріозного ураження полягає в тому, що товщина твердих тканин там менша аніж в імунних зонах зуба, середовище агресивніше через важкодоступність, тому процес демінералізації може швидко прогресувати. Не забувайте також про поверхню язика, її можна очистити за допомогою спеціальних щіток.
Чому потрібно чистити зуби – загальний вплив на організм
Дуже часто пацієнти вважають, що чищення зубів позитивно впливає тільки на гігієну ротової порожнини і збереження зубів. Однак це хибна думка. Добре відомий той факт, що в ротовій порожнині знаходиться найбільша кількість мікроорганізмів. Частина з цих вірусів, грибів і бактерій не здатні нашкодити нам, а частина є доволі небезпечними. Вони з ротової порожнини можуть поширюватись по всьому організму, ставати причиною загострень хронічних захворювань, викликати гострі патології, а подекуди небезпечно уражати цілі органи.
Нехтування особистою гігієною та чищенням зубів – це крок назустріч до стаціонарного лікування, підставляння себе під страшні ризики. Агресивні бактерії здатні сприяти малігнізації хронічних виразок та ерозій і розвитку онкологічних захворювань.
Як на мене, краще чистити зуби, аніж ризикувати власним життям та здоров’ям.