Міфи про коронки, або чому пацієнти бояться встановлення коронок?

Пломба чи коронка що краще?

Мені часто доводиться бачити на обличчях пацієнтів переляк і розчарування при згадці слова “коронка”. І я впевнений, що це небезпідставно. Майже у кожного мого пацієнта є або особистий невдалий досвід, побічно або безпосередньо пов’язаний з “коронками”, або такий досвід є у його друзів або близьких. Спробуємо розібратися в причинах цього невдалого досвіду на прикладі питань і аргументів, якими оперують пацієнти.
зубні коронки

Перший міф: Зуби під коронкою гниють та руйнуються

Так, таке можливе, і до мене періодично звертаються пацієнти з подібними проблемами. Причини можуть бути різними, але всі вони цілком зрозумілі.

Причина перша. Сильно зруйновані ще до протезування зуби. На жаль, коронки іноді пропонують пацієнтові в тих випадках, коли за сучасними протоколами лікування вже пора видаляти зуб, що руйнується. Звідси й проблеми – якщо зуб критично побитий життям, то коронка – це лише фінальний акорд, який і триває часто недовго. Якщо зуб зруйнований до рівня ясен (або під ясна), і немає ніякої можливості виправити цю ситуацію в кращу сторону, краще замінити такий зуб на імплантат, поки досить кісткової тканини навколо.

Причина друга. Незадовільна гігієна. Якщо це є причиною руйнування здорових зубів, то ніяка коронка не врятує від впливу мікроорганізмів ослаблений зуб.

Причина третя. Нехтування доктором таким важливим клінічним етапом, як виготовлення проміжних коронок. У народі їх ще називають “тимчасові”. Для сучасних лікарів етап виготовлення “тимчасових коронок нерозривно пов’язаний з виготовленням постійних. Якщо знехтувати ним – можуть бути проблеми.

Причина четверта. Неякісні коронки, які погано прилягають до зуба. Коли між зубом і коронкою великий зазор – це ні до чого доброго не призведе. В щілинах накопичується наліт, з’являється неприємний запах у цих ділянках, починають запалюватися ясна.

Межу коронка-зуб навіть при великому збільшенні видно тільки по переходу кольору. Мікроскопічна щілина надійно закрита фіксуючим цементом, як герметиком. Саме до такого приляганню має прагнути будь-яка сучасна коронка.

Другий міф: Зуб під коронку треба дуже сточувати

обточування зуба під коронкуЦе не зовсім так. В даний час у сучасній стоматології прийнято максимально зберігати тканини зуба ,так як це покращує прогноз реставрації. За допомогою збільшення лікар дуже добре контролює скільки тканин зуба він зняв при обробці. Як правило, під сучасну конструкцію досить прибрати 0.6-0.9 міліметра тканин в залежності від клінічної ситуації, і адекватний доктор завжди прагне до цим величин.

Третій міф: Після коронки тільки видалення

Дивимося попередній пункт. Якщо межа між краєм коронки зуба і над десною, якщо обточування проводилося акуратно під збільшенням, то повторно протезувати такий зуб навіть через тривалий час не проблема. Якщо зуб знищений ще до протезування, то сподіватися дійсно немає на що.

Четвертий міф: Зуби під коронки депульпують та ставлять штифти

Це закоренілий міф, який, на жаль, поки що підкріплюється безліччю стоматологів. Можу тільки сказати, що при використанні сучасного обладнання, охолодження, адекватного тимчасового протезування і бережних рук вдається працювати на вітальних -“живих” – зубах без особливих проблем. Але найчастіше покривати такі зуби повної коронкою не потрібно – достатньо виготовити вкладку.

Ось ці чотири міфи найчастіше найголовніші аргументи пацієнтів “проти” реставрації зубів коронками.

Що ж буває, коли пацієнти вибирають “пломбочку” замість коронки, аргументуючи тим, що “якщо випаде – поставлю нову”?

перелом зуба
Переломи зуба – а причина переломів в тому, що навантаження на зуб дуже серйозні, і багато хто, в тому числі деякі стоматологи, цього не враховують. Коронка дозволяє рівномірніше і безпечніше розподіляти жувальне навантаження, не приводячи до відколів стінок. Не варто ризикувати зубом, краще віддати перевагу міцній, правильно виготовленій коронці з кераміки, ніж великій пломбі з композиту.

P. S. Отже, дійсно слово “коронка” – це вирок для зуба?
На мій погляд – ні!
І своєю статтею я спробував овести це. Процедура виготовлення коронки в сучасній стоматології являє собою високотехнологічний процес, спрямований на збереження зуба і його подальше довге функціонування. Використання водяного охолодження при препаруванні, робить процедури цілком комфортними для пацієнта. Використання доктором збільшення дозволяє максимально контролювати процес препарування. В правильних руках непряма реставрація (коронка або вкладка) допомагають захистити зуб від перелому. В неправильних – призводять до проблем і розчарувань, які породжують безліч міфів.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Також читайте

Rate article
Call Now Button